Jak správně používat digitální zrcadlovku? Pro začátečníky.

11.01.2014 20:13

Dostali jste k Vánocům digitální zrcadlovku a nevíte si rady, jak s ní začít fotit?

 

Jak správně používat digitální zrcadlovku?


V nasledujícím článku se Vám trochu pokusím přiblížit jak ji správně používat. Pro začátek se seznamte s dostupným manuálem Vašeho fotoaparátu. A jdeme na to :) .

 

Začátkem k focení je seznámení se s volbami expozičního režimu. Jaké tedy máme?

 

  • Priorita clony - nastavujete ručně clonu a fotoaparát dopočítává vhodný expoziční čas. Touto volbou kontrolujete hloubku ostrosti snímku. Nižší clonové číslo znamená menší hloubku ostrosti. Vyšší clonové číslo vpustí na snímač digitální zrcadlovky přes objektiv menší množství světla při zachování jednotného času a citlivosti. To sebou nese větší hloubku ostrosti. Při práci s touto prioritou je však nutno sledovat výsledný čas, aby nepřekročil únosnou míru pro fotografování z ruky. O nastavení clony více zde v sekci Novinky, články (např. Clona tajemství zbavená).
  • Priorita času - stejně jako priorita clony jen v tomto případě nastavujete čas kterým chcete fotit. Touto metodou se dá velice dobře zmrazit pohyb, při delších časech zase můžete dosáhnout pohybového rozostření.
  • Programová automatika - fotoaparát nastavuje clonu a čas automaticky, lze použít při potřebě rychlého zmáčknutí spouště bez možnosti delší doby pro správné nastavení fotoaparátu.
  • Manuální režim - chcete-li plně ovládat expoziční hodnoty je to ta správná volba. Musíte v hledáčku svého fotoaparátu sledovat světelnou váhu ( automatický expozimetr ) a dle ní nastavit hodnoty clony, času a v tomto případě i optimální citlivost. Je to náročnější doba pro správné nastavení, proto v případě hrozícího promeškání správného okamžiku, volte raději některý poloautomatický režim.

 

Správné nastavení expozice:

Na správné nastavení expozice mají vliv: clona, čas, citlivost a vyvážení bílé. Naučte se správně číst histogram snímku (co je histogram najdete také zde v této sekci Novinky, články). Pokud křivka histogramu je zcela v levo, je snímek podexponovaný. Proto v manuálním režimu snižte hodnotu clony nebo prodlužte čas expozice. Při přeexponovaném snímku to udělejte obráceně.

 

Měření expozice:

  • Maticové měření - ve většině situací dostačující měření, fotoaparát bere v úvahu celou plochu scény.
  • Středové měření - fotoaparát měří střed scény, toto nastavení se používá při focení např. portrétů.
  • Bodové měření - fotoaparát měří jen malinkatý bod na ostřícím bodu. Toto nastavení se používá v obtížných světelných podmínkách.

 

Co tedy udělat před samotným focením?

 

Nastavit fotografický režim:

Záleží co tedy budete fotit, zda chcete malou hloubku ostrosti a tzv. "vypíchnout" z pozadí jen něco (priorita clony), nebo potřebujete zmrazit pohyb ( priorita času).  V případě dostatku času si můžete pohrát s manuálním nastavením. Nebo můžete jednoduše použít prioritu Automatiky. Zde ale fotoaparát přebírá veškerou kontrolu nad focením - tzn., že výsledný snímek nemusí být tak kvalitní. 

 

Nastavit druh expozice - expozičního měření:

Maticové, středové nebo bodové měření.

 

Nastavení ostřících bodů fotoaparátu:

Lepší je použití jen jednoho ostřícího bodu, viz. níže.

 

Nastavit citlivost:

Základním pravidlem je udržet citlivost co nejmenší, kvůli výsledné kvalitě snímku. Vyšší citlivostí  - vyšším ISO - stoupá digitální šum. U běžných zrcadlovek je dobré udržovat citlivost v rozsahu ISO 100-400.

 

Vyvážit bílou:

Když najdete vhodný motiv pro fotografování, doporučuji nastavit dle aktuálních světelných podmínek a nebo vlivem poloautomatiky nechat fotoaparát sám vyvážit bílou. Správné nastavení má vliv na podobu snímku a na expoziční histogram. Lza však opět trochu ovlivnit v grafickém editiru.

 

 

 

Další rady:

  • K ostření používejte poze jeden ostřící bod, nejlépe středový, nenechávejte výběr ostřícího dodu na fotoaparátu. Středovým bodem zaostříte na bod který chcete mít ostrý a pak mírným natočením fotoaparátu vytvoříte kompozice.
  • Vyzkoušejte sekvenční snímání, je dobré v tom, že při zmáčknuté spoušti udělá několik rychlých záběrů a lze z nich použít ten nejlepší, nemusí to být vždy ten první.
  • Pro dlouhé časy expozic používejte třínohého kamaráda (stativ), kabelovou spoušť, pokud ji nevlastníte tak časovou spoušť Vašeho fotoaparátu. Vyhnete se tak rozostření snímku. Při dlouhé expozici na stativu zakrývejte hledáček fotoaparátu, neboť tudy muže vniknout parazitní světlo.
  • Zapněte si na displeji fotoaparátu upozornění na přepaly, upozorní vás na ztrátu kresby u snímku.
  • V neposlední řadě dodržte správné postupy kompozice snímku - Zlatý řez (co je Zlatý řez také najdete v sekci Novinky, články).
  • Snímky můžete ukládat do formátu RAW (pro dokonalou úpravu v grafickém editoru na Vašem počítači. S tím souvisí větší náročnost na paměťovou kartu, neboť snímky v RAWu jsou veliké - obsahují velký datový tok). A nebo snímky ukládejte ve formátu JPG. Tento formát neobsahuje tak velký datový tok, protože již sám fotoaparát snímek komprimuje. Takové snímky v JPGu lze také upravovat v grafickém editoru.

 

Analyzujte si své snímky:

Všímejte si rušivých elementů a vlivů. Zejména v pozadí, na vystupující větve -  např. z hlavy fotogarfované osoby apod.. Kontrolujte ostrost snímku. Tady buďte nekompromisní! Neostrý snímek Vám nepřinese radost z focení.

 

Nebojte se experimentovat a zkoušet různá nastavení Vašeho fotoaparátu. Zkoušejte fotit za různých světelných podmínek. Objevujte nové věci s Vaší digitální zrcadlovkou. Přeji Vám mnoho radosti z focení a dobré světlo :) .

 

 

 

 

 

 

 

Inspirováno z webu www.foceni-fotograf.cz