Krásné fotky dětí - jak na ně.

06.08.2014 13:53

Krásné fotky dětí lze udělat i bez profesionála

Fotografie dětí jsou tou nejcennější vzpomínkou, co si můžeme na mnohdy neopakovatelný okamžik uchovat. Nejkrásnější fotografie ale nemusí vznikat jen v ateliéru rukama profesionála. Obvykle tím skutečným pokladem jsou ty vyfocené doma. Poradíme vám, na co se zaměřit, aby vaše fotografie byly stejně dobré jako od fotografa.


Nově narozená miminka je ideální fotit hned v prvních šesti týdnech.
 

Nově narozená miminka je ideální fotit hned v prvních šesti týdnech.

FOTO: Profimedia.cz

Dnes 10:05

„Základním pravidlem pro focení s těmi nejlepšími výsledky je, že vše musí být zábavou pro děti i rodiče. Přičemž při focení určuje pravidla dítě a fotograf se mu musí maximálně přizpůsobit. Jedině tak dosáhne nejlepšího výsledku,“ radí fotografka Dagmar Pavlíková.

Od prvních dní

Fotoalbum potomka by mělo mít příběh a ukazovat, jak miminko rostlo od prvních okamžiků na tomto světě. ”Nově narozená miminka je ideální fotit hned v prvních šesti týdnech, kdy jsou ještě tvárná. Vydrží spinkat v poloze, do které je nastylizujete,” doporučuje Dagmar Pavlíková.

Základ pro přirozeně působící dětský portrét je měkké rozptýlené světlo. U kompaktních fotoaparátů raději vůbec nepoužívejte blesk a snažte se využít přirozené světlo. Pokud používáte zrcadlovku a externí blesk, pak jej natočte do strany a použijte odraz od bílé stěny nebo bílého prostěradla. Jen tak získáte rozptýlené světlo, které rovnoměrně nasvítí tvář miminka.

„V případě stylingu do různých kyblíků, košíků, kožešin nebo mašliček na hlavě záleží na vkusu každého člověka. Ale myslím si, že pokud se všeho používá s mírou, mohou vzniknout milé, vtipné fotografie, krásná vzpomínka na celý život,“ dodává Pavlíková.

Čerstvě narozená miminka vydrží spinkat v poloze, do které je nastylizujete.

Čerstvě narozená miminka vydrží spinkat v poloze, do které je nastylizujete.

FOTO: Nikon

Děti jsou fotogenické v každém věku

Když fotíte své ratolesti, rozlučte se s jakýmikoliv rozkazy a povely. Váš potomek si na fotoaparát musí zvyknout a na vás pak je, abyste vystihli ten správný moment, kdy dítě začne samo spolupracovat. Jen tak mohou vzniknout přirozeně působící fotografie.

Před samotným focením popřemýšlejte, jaké pozadí bude mít snímek, a odstraňte z něj všechny rušivé předměty. Mějte na paměti, že nejsvětlejší objekt na fotografii přitahuje nejvíce pozornosti, tudíž dle toho připravte i kompozici. Zkuste různé barevné zdi.

”Vhodné je vyzkoušet delší ohnisko (kolem 100 mm), které jednak děti nevyruší z jejich činnosti a navíc více rozostří pozadí. Celá fotografie pak vypadá jemnější, hlavní objekt je oddělen od rušivého pozadí. Hloubku ostrosti také zmenšíme použitím režimu priority clony (na běžném kompaktu není k dispozici, tam použijeme režim portrét). Na fotoaparátu s manuálním nastavením clony ji nastavíme na některou z nejnižších hodnot. Např. 3,5 nebo 5,6. To nám dopomůže k menší hloubce ostrosti (tedy k 'rozmazanému pozadí'),” radí fotografka Lenka Smolinská z Jaknafocení.cz.

Vždy vypadají lépe snímky, ve kterých fotografovaný objekt zaujímá podstatnou část obrazu.

Vždy vypadají lépe snímky, ve kterých fotografovaný objekt zaujímá podstatnou část obrazu.

FOTO: Canon

Sledujte mimiku dětí a snažte se zachytit jejich výraz. Snažte se vyplnit celý záběr, nebojte se detailů. Vždy vypadají lépe snímky, ve kterých fotografovaný objekt zaujímá podstatnou část obrazu, než když je kolem dítěte, které jste fotili, ostré pozadí se spoustou nepodstatných detailů, které odvádějí pozornost od portrétu.

Věnujte ale pozornost kompozici, aby ruce nebo nohy capartů nebyly mimo záběr. Vždy je lepší zabrat více okolí a poté fotografie oříznout v počítači podle svých představ. V neposlední řadě je důležité fotografovat děti z úrovně jejich očí, nebojte se podřepnout si nebo dokonce lehnout na zem. Fotografie tak získají atraktivnější perspektivu.

Speciální pozornost věnujte i očím dítěte. Pokud jste nastavili zónu ostření do jednoho místa, vždy ji zaměřte na oči. Ostatní rysy obličeje mohou být mírně rozmazané.

U některých fotoaparátů má systém automatického ostření funkci uzamknutí, která sleduje rychle se pohybující objekty a trvale je zaostřuje.

U některých fotoaparátů má systém automatického ostření funkci uzamknutí, která sleduje rychle se pohybující objekty a trvale je zaostřuje.

FOTO: Sony

Čím méně budete děti nutit do pózování, tím budou fotky působit přirozeněji a fotografie tak nebudou chudé na emoce a sílu okamžiku.

A když dítě nebude mít na focení zrovna náladu, pak neklesejte na mysli. Právě v těchto okamžicích jsou děti nejpřirozenější a zvláště na černobílé fotografii vypadají tyto snímky nejpůsobivěji.

Foto

1. Canon PowerShot SX400 IS - velmi lehký ultrazoomový kompakt s 30násobným optickým zoomem umožňuje zachytit téměř každou příležitost v odpovídající kvalitě. Zvládá focení rychle se pohybujících objektů, a to především díky nízkému zpoždění závěrky, ultra rychlému automatickému zaostřování a vylepšeným algoritmům. Optický stabilizátor obrazu s inteligentní IS technologií zaručuje ostrost a čistotu výsledných snímků. 2. Nikon Coolpix P340 - je výkonný kompaktní fotoaparát vybavený světelným objektivem s 5x optickým zoomem. Velký 14,9mm (1/1,7“) a vysoce citlivý obrazový snímač zachycuje ostré snímky i za nízké hladiny osvětlení. Vestavěný modul Wi-Fi umožňuje snadné sdílení snímků a použití chytrých zařízení jako dálkový ovladač. Natáčí FullHD video 1080/30p. 3. Sony Cyber-shot WX350 - fotoaparát s 20x optickým zoomem a snímačem CMOS Exmor R® s 18,2MP kombinuje účinné detailní fotografování s možností snadného přenášení v kapse. Při focení objektu v dálce neutrpí na kvalitě barva, detail ani tón snímku. Dokáže si dobře poradit i se snímáním při nízkém osvětlení a má zdokonalený blesk. 4. Panasonic Lumix DMC-LF1 - ideální pro nadšence, kteří hledají nejlepší kombinaci fotografování a editaci v designovém provedení. Pokročilé uživatele si podmaní špičkovými parametry v čele s novým 12,1Mpx snímačem Live MOS a výkonným obrazovým procesorem Venus Engine s nejnovějším systémem redukce šumu a vyhlazování hran či elektronickým hledáčkem. 5. Nikon D5300 je zrcadlovka formátu DX s vestavěným Wi-Fi modulem, zařízením GPS a CMOS senzorem s 24,2 milionu pixelů. Nový procesor Expeed 4 zvyšuje výkon Nikonu D5300 a umožňuje nahrávat videa ve FullHD rychlostí až 60p. Focení s ním usnadní také výklopný displej. 6. Nejlehčí zrcadlovka Canon EOS 100D - jako stvořená pro uživatele, kteří dosud nemají zkušenosti se světem digitálních zrcadlovek a chtějí i přesto dosáhnout působivých výsledků. S rozměry 116,8 mm x 90,7 mm x 69,4 mm je digitální zrcadlovka EOS 100D přístrojem, který lze nosit téměř všude s sebou a vejde se třeba i do menší dámské kabelky. Může se pochlubit 18megapixelovým snímačem CMOS formátu APS-C s hybridním zaostřováním druhé generace, velmi jednoduchým ovládáním a řadou automatických režimů fotografování.

 Foto: archív firem



Praktické tipy
Kompozice – častá chyba je umístit tvář fotografované osoby přímo do středu obrazu, kdy nad hlavou vznikne zbytečně prázdný prostor. Snažte se vyplnit celý záběr, použijte zoom nebo se přibližte k objektu.
Pozadí – dejte pozor, aby na pozadí za dítětem nebyly žádné rušivé předměty a aby mu „nevyrůstaly“ z hlavy.
Využívejte přirozeného světla. Pokud fotíte v protisvětle a tvář je příliš tmavá, použijte funkci D-Lighting, která zesvětlí jen tmavé části obrazu a ty dobře exponované zachová.
Pokud používáte zrcadlovky, měňte objektivy, pořiďte si portrétní objektiv s pevným ohniskem a dobrou světelností, který vám umožní lépe pracovat s hloubkou ostrosti. Tím můžete dosáhnout přirozeně rozostřeného pozadí, díky kterému fotografie působí prostorovým dojmem.

 

 

 

 

Převzato z: https://www.novinky.cz